Flow house / vila ve svahu

autor David Průša, Katarína Srnová
místo Zlínský kraj
studie 2015
realizace 2021
investor Soukromá osoba
photo by  Alex shoots buildings

🏁 stavba je ve finále Grand prix Obce architektů více zde 

Zastavěná plocha domu      523,91 m²
Užitná plocha domu            397,40 m²
Obestavěný prostor domu 1.775,35 m³

  

Architektonické řešení

1/ Přání budoucí paní domu o vytvoření absolutního venkovního intimního prostoru, bez nezvaných pohledů z okolí.  Nazvali jsme jej oázou klidu.

2/ genius loci – plynoucí svažitý terén s výhledem na protější kopce a lesy.

Jak dosáhnout výhledů ze všech prostorů domu na malebné kopce, využít terénu s eliminací výkopových prací a především, jak vytvořit absolutní soukromí, které umožní bez ostychu užívat dům uvnitř i venku?

Tyto atributy determinovaly jasný, čistý a jednoduchý koncept atriového domu na platformě, kopírující plynule svažitý terén. Plynoucí dům v plynoucím terénu — FLOW HOUSE.

Z náročného požadavku vznikl velmi jednoduchý, čistý a přehledný dům. Jednopodlažní objekt se prolamuje spolu s terénem a otvírá prostor pro výhledy z klidové i společenské části domu. Toto zalomení vytváří opticky dvě podlaží, a zároveň ponechává dojem jednopodlažního, prostorově pestrého tělesa. K místní komunikaci je dům navržen jako protihluková stěna, poměrně zasunuta pod úroveň cesty. Celý dům je s klesáním otevřen do zahrady v západní části a vytváří tak intimní, před okolím skrytý a chráněný, klidný obytný prostor.  Hlavní hmotu domu tvoří tři křídla, vytvářející písmenu U. Tato jsou spojena krytou terasou, která dotváří navržené atrium – oázu klidu. Z horní části domu i ze spodní části terasy se nabízí stejný výhled do zahrady plné stromů i na protilehlé kopce.